ŚWIĘTO ALEKSANDROWIC 2014
Tegoroczne obchody Święta Aleksandrowic rozpoczęły się w sobotę 28 czerwca uroczystym poświęceniem Krzyża Pamięci i Wdzięczności, znajdującego się na tzw .,krzyżówce”- granicy Aleksandrowic z Balicami i Burowem. Krzyż ten został wzniesiony w czerwcu tego roku na miejscu drewnianego krzyża ufundowanego przez księstwo Dolores i Dominika Radziwiłłów w roku 1900. Inicjatorami wzniesienia obecnego krzyża są mieszkańcy Aleksandrowic, w dowód wdzięczności za 610 lat istnienia miejscowości (1404 – 2014).
Wykonawcą krzyża jest pan Kazimierz Kruk z Cholerzyna
Zebranych Gości powitała Maria Kwaśnik – Przewodnicząca Rady Gminy Zabierzów i Jan Kądzioła – sołtys Aleksandrowic.
Uroczystego poświęcenia krzyża dokonał proboszcz parafii Morawica, ks. Władysław Palmowski. Podczas uroczystości obecni byli: Józef Krzyworzeka – Starosta Powiatu Krakowskiego, Elżbieta Burtan – Wójt Gminy Zabierzów, radny Tadeusz Jojczyk – sołtys Brzoskwini, Kazimierz Drelewski – sołtys Balic oraz licznie zebrani mieszkańcy Aleksandrowic, Burowa, Balic i okolicznych miejscowości.
Po ceremonii poświęcenia w specjalnie przygotowanym otworze w krzyżu został złożony akt fundacyjny, który wcześniej został odczytany przez Bogusławę Krawiec – Kronikarza Aleksandrowic.
Uroczystość zakończyła się śpiewem pieśni dziękczynnych ku czci Pana Jezusa Ukrzyżowanego.
W niedziele 29 czerwca od godz. 12.00 na boisku Klubu Sportowego „Topór Aleksandrowice” gromadzili się mieszkańcy Aleksandrowic. Był to czas na rodzinny wypoczynek. Dzieci mogły skorzystać z wielu atrakcji: zamków dmuchanych, trampoliny.
Stoiska gastronomiczne oferowały przysmaki z grilla i napoje chłodzące. Smakosze słodyczy mogli popróbować lodów z cukierni MELBA z Krzeszowic.
O godzinie 15.00 rozpoczął się cykl atrakcji i konkursów dla dzieci.
W tym roku zabawy dziecięce rozpoczęły się wspólnym czytaniem wierszy Juliana Tuwima pod hasłem „Mali czytają dużym, duzi czytają małym”.
Słowa najpiękniejszych wierszy Juliana Tuwima przeniosły zebranych w magiczny świat fantazji. Na scenę ,,wjechała” ,,Lokomotywa”, wyrosła ,,Rzepka”, pojawił się murzynek ,Bambo”. ,,Spóźniony słowik” i Grześ kłamczuch ze swoją ciocią. Nie zabrakło kokoszki i babci ,,W aeroplanie”. Wiersze czytały i recytowały dzieci i młodzież ze Świetlicy Środowiskowej SKOWRONEK w Aleksandrowicach, Do czytania włączyli się również dorośli: Maria Kwasnik, Jan Kądzioła i Barbara Rusinek.
Po wspólnym czytaniu rozpoczął się konkurs plastyczny pt. ,,Postacie z wierszy Juliana Tuwima”. Dzieci z zapałem wzięły się do rysowania. Powstały piękne obrazki. Małym artystom solidarnie kibicowali rodzice.
W konkursie tańca wybrano trzy królewny i królewicza balu, którzy zostali nagrodzeni diademami.
Równolegle z konkursami plastycznymi i tanecznymi odbywały się na boisku konkursy sportowe pod czujnym okiem opiekuna świetlicy sportowej, Jana Matacza.
Nie zabrakło też zabaw z chustą animacyjną, którą poprowadził Józef Hojna.
Wreszcie nadszedł czas na konkurs wpisany w tradycję obchodów Święta Aleksandrowic – ,,Aleksandrowicki wianek”. Wybór najpiękniejszego wianka był bardzo trudny, gdyż wszystkie były… najpiękniejsze. Udało się jednak wyróżnić trzy najbardziej oryginalne.
Uczestnicy wszystkich konkursów zostali nagrodzeni książeczkami, przyborami szkolnymi i sportowymi.
Cukiernia MELBA z Krzeszowic przekazała dla dzieci 60 bonów na lody. Dziękujemy!!!
O godzinie 17.30 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie Święta Aleksandrowic.
Gospodarze Aleksandrowic, Maria Kwaśnik i Jan Kądzioła, powitali przybyłych Gości; Elżbietę Burtan- Wójta Gminy Zabierzów, Wojciecha Burmistrza – zastępcę Wójta, Andrzeja Krawczyka – vice-przewodniczacego Rady Gminy Zabierzów oraz Krystynę i Józefa Kruków, przyjaciół Aleksandrowic.
Gospodarze wręczyli pamiątkowe podziękowanie wszystkim, którzy aktywnie włączają się w pracę na rzecz miejscowości.
Kolejnym punktem Święta było otwarcie boiska wielofunkcyjnego. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali zaproszeni goście, gospodarze oraz przedstawiciele Klubu Sportowego „Topór Aleksandrowice”.
Zdjęcia upamiętniające tegoroczne obchody Święta Aleksandrowic i związane z nim wydarzenia wykonywała Bogusława Krawiec.
Wreszcie przyszedł czas na zabawę, którą poprowadził tradycyjnie i jak zwykle wspaniale i fantazyjnie Józef Hojna.
Chociaż w tym roku pogoda spłatała figla i lunął rzęsisty deszcz, nie przeszkadzało to bawiącym się. Zabawa, dobry humor i tańce trwały do późnych godzin nocnych.
Barbara Rusinek